TDKB

29 Ekim 2011 Istanbul TDKB Genel Kurul kararları ve 8. TDKB Kongresinin Baku`da yapılması

16 Aralık 2011 Cuma

Değerli Üyemiz,

29 Ekim 2011’de İstanbul’da, Türk Kardiyoloji Dernegi tarafından gerçekleştirilen “27. Ulusal Kardiyoloji Kongresi & İstanbul Update Meeting”de gerçekleştirilen toplantıya Azerbaycan Kardiyologiya Cemiyyeti, Türkmenistan Kardiyoloji Dernegi Kırgızistan Kardiyoloji Derneği, ve Türk Kardiyoloji Derneği delegasyonları katıldılar. Kazakistan’dan katılması beklenen Sayın Profesör Atarbayeva gelemedi.

Bu toplantımızda şu kararlar alındı:

 1. 2012 yılında gerçekleştirilecek 8. Türk Dünyası Kardiyoloji Kongresi Taşkent-Uzbekistan’da yapılacaktır.
 2. Uzbekistan Kardiyoloji Derneği’nin bu konudaki teyit mesajı 2011 Kasım ayı sonuna kadar gelmezse 8. Kongre Baku-Azerbaycan’da gerçekleştirilecektir.
 3. Tüm Asil Üye Dernek Başkanları 8. Kongremiz için oturum başlıkları ve konu önerilerini 31 Ocak 2012 tarihine kadar TDKB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mahmut Şahin’e ve 8. Kongre Sekreterliğini yapacak olan ev sahibi dernek genel sekreterine gönderecektir.
 4. 9. Türk Dünyası Kardiyoloji Kongresi’nin Türkiye’de, 10. Türk Dünyası Kardiyoloji Kongresi’nin Türkmenistan’da yapılacaktır.
 5. Azerbaycan Kardiyologiya Cemiyyeti Genel Sekreteri Doç. Dr. Ruslan Najafov Türk Dünyası Kardiyoloji Dernekleri ve Kardiyologları konusunda güncel bilgileri toplayıp TDKB Sekreterliğine iletecektir.
 6. 8. Türk Dünyası Kardiyoloji Kongresi sırasında bir oturum özellikle “Asil Üye Ülkelerde Kardiyoloji Uzmanlık Eğitimi ve Ortak Müfredat Oluşturma Çabaları” konusuna ayrılacaktır.
 7. Bu yıl Türk Kardiyoloji Derneği desteğiyle başlatılan Türkiye’de 3 ay Türkçe eğitimi ve hemen sonrasındaki 3 aylık Kardiyoloji fellowluk teşvik ödüllerinin ilki Kırgızistan’dan Dr. Kanatbek Aşirov’a verilmiştir. Kahraman Maraş’ta fellow olarak bulunan Dr. Aşirov’un üstün başarısı ilgili klinik şefi Prof. Dr. Sami Özgül tarafından bildirilmiş ve takdirle karşılanmıştır.
 8. Teşvik Ödülü altı ay boyunca 825 TL’dir. Ayrıca ödül sahibinin devam edeceği 3 aylık Türkçe Kursu gideri de TKD tarafından karşılanacaktır. Süre sonunda genç uzmandan yalnızca  Türkiye’de geçirdiği dönem üzerine kısa bir değerlendirme raporu yazıp göndermesi beklenmektedir. Asil Üye Kardiyoloji Derneklerinin Başkanlarından TDKB Genel Sekreterliğine önerilecek uzman isimleri beklenmektedir. Önerilecek genç kardiyologların aşağıdaki bilgi ve belgelerinin de gönderilmesi gerekmektedir:
  1. Diploma örnekleri
  2. Kısa özgeçmişleri
  3. Kimlik bilgileri
  4. Bilimsel yayınları
  5. Bilimsel kongrelerde sundukları bildirilerin listesi  

Beklenen süre içinde Uzbekistan Kardiyoloji Derneği’nden 8. Türk Dünyası Kardiyoloji Kongresi Taşkent-Uzbekistan’da yapılacağı konusunda resmi kabul mektubu alınamadığı için, 8. Kongre 2012 yılında Baku-Azerbaycan’da gerçekleştirilecektir.

Baku’da yapılacak Kongremizde ele alınmasını önereceğiniz oturum başlıkları ve konular ile oturum başkanı ve konuşmacı önerilerinizi 31 Ocak 2012 tarihine kadar TDKB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mahmut Şahin’e ve 8. Kongre Sekreterliğini yapacak olan Azerbaycan Kardiyologiya Cemiyyeti Genel Sekreteri Doç. Dr. Ruslan Najafov’a göndermenizi rica ediyoruz.

İstanbul’da 2010 yılında yaptığımız 7. Kongremizde olduğu gibi, 8. Türk Dünyası Kardiyoloji Kongresi için de web sitemizden online bildiri özetleri alınacaktır.

Toplantıya katılan tüm başkanlara ve delegelere teşekkür eder; 8. Türk Dünyası Kardiyoloji Kongresi’ni gerçekleştirmeye gönüllü olan Azerbaycan Kardiyologiya Cemiyyeti’ne üstün başarılar dileriz.

En içten başarı dilekleri ve saygılarımızla.
 

Prof. Dr. Çetin Erol
Başkan
Prof. Dr. Mahmut Şahin
Genel Sekreter